Procedura zatrucia zęba była do niedawna bardzo często przeprowadzana podczas leczenia kanałowego. Aktualnie zatruwanie zęba nie jest wymagane do przeprowadzenia takiego leczenia.

Po co dentysta zatruwa zęba?

W niektórych sytuacjach zatrucie zęba jest obowiązkowe do wykonania endodoncji. Kiedy nerw zakażony jest źródłem bólu, dentysta otwiera komorę zębową oraz dokonuje jego dewitalizacji, czyli mówiąc inaczej zatrucia. Wprowadzenie specjalnej do komory powoduje obumarcie nerwów oraz tym samym zniwelowanie ogniska bólowego.

Kiedy zatruwa się ząb?

Ząb powinno się zatruć, aby pacjent nie czuł bólu podczas oczyszczania kanału. W przypadku, kiedy nerw naszego zęba jest już martwy, zatrucie natomiast nie jest konieczne.

Dewitalizacja jest procedurą, którą wykonuje się podczas oczyszczaniu kanału, kiedy pacjent wciąż czuje ból. Jeśli znieczulenie nie daje należytych rezultatów do zęba wprowadza się trutkę. Zatrucie można również przeprowadzić, kiedy pacjent obawia się z jakichś względów tradycyjnego znieczulenia. Bardzo często wybierany jest ten sposób uśmierzenia bólu u dzieci, których zęby wymagają leczenia kanałowego.

Bezpieczeństwo

Do dewitalizacji zęba stosowany jest paraformaldehyd. To toksyczna substancja i jest ona przyjazna dla organizmu ludzkiego. W sytuacji należycie wykonanego zabiegu ten związek chemiczny nie powinien mieć wpływu na inne części ciała. Jednakże w badaniach przeprowadzonych na pacjentach obecność paraformaldehydu jest widoczna w nerkach, płucach, węzłach chłonnych oraz mózgu. Zwłaszcza niebezpieczna jest sytuacja, kiedy trutką wypadnie z wnętrza zęba oraz dostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/

 

Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *