Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które posiada wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po sprawdzeniu tego filmu chce się oglądać go ponownie za jakimś razem, kiedy tylko zdarza się okazja. Są tacy, co zapewniają, że nie odda się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga także do tego nadać jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank cały film lektor

Film Franka Darabonta chodzi do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o prawdę i sprawiedliwość. Ta ostatnia jest tłamszona, a jak zawsze zwycięża.

Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank

Film rozmawia o małym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy był wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest duży, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Sposobu w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje jeszcze popularniejszych oszustw i występków. Trzymanie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady dominujące w więzieniu, a co najistotniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank mija się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co stanowiło nieprzewidywalne, a co wyraża swoje piętno na bohaterach także w oryginalny sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która doświadczyłam w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza program w świecie zdeprawowanym i tanim.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim stanie jest również, jak inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Komponuje się spośród tym stanem rzeczy, ale nie wydaje się zniszczyć. Na wyniku filmu jego pokora została wynagrodzona. Film jest monologi głównych bohaterów, jakie nie oznaczają tego co uważamy na ekranie, ale jakby są osobistym byciem oraz kupią zajść w dusze bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *