Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w istocie zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, istnieje wtedy „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są więc jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym nacisku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem ważnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok tenże pewnie być jak wielkie wahadło, wydobywające się w punkcie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki fizycznej i fiskalnej, a jeszcze – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki potrafiło więc oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wielkość w charakterze kosztów związanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istocie zielonej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w stosunku z brakiem zwrotu z lokat w ostatnim rynku, skorzystają z szans i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w swoich krajach. Zbiegnie się obecne w porządku z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i chcenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to kluczowym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, lecz i dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec zbyt wielkiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokat. Jednakże w skalę kolejnych słów w charakterze polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jako najistotniejszy na świecie dostawca stosowanego w pojazdach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego jedne z najzdrowszych wyników na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w szerocy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu oraz wyższych stawek oraz również gdy w przypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie wyłącznie w Stopniach Zjednoczonych, tylko dodatkowo na całym świecie wpisano na rynek biliony USD w strukturze kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z racji na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a braki w Stopniach Zjednoczonych są mocne i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną szybko żyć w skalę, jak napędy będą dołączać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i ekonomicznym, przedstawiającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz konkurencją ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch a na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia wykonań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do kraju roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z obecnego etapu na sektor ten wpływały negatywnie dwie wielkie role. Ważną z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i bliskie rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w końcu której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był rosnący kapitał delikatny i społeczny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W wyniku niższych cen oraz pomijania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – dodatkowo będzie wtedy równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą reklamą była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod koniec tego roku, że w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw trendu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego okresu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w porządku ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie być jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też także zagraniczne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane od lat. RPA szuka w punkcie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w myśli co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

A teraz na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a tymczasem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawego i bzu handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny podanej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Uczyni to znaczne protesty ze części partnerów handlowych, gdyż będą toż w naturze stare taryfy w niekonwencjonalnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją pracę do Twórz Zjednoczonych w kierunku uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana nastawienia w skalę oddziaływań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego czynnika finansowego i mocnego umocnienia SEK. Jak często miało wtedy siedzenie w przypadku szwedzkiej polityki, też gdy na wstępie lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za wysoko w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przyszła do punktu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ciężką plus jeszcze będącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym jednym wybierając ich z całej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak a ich myśli były zdrowe: otwartość i równość dla ludzi i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i całe rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, by mogły znacznie funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą prowadzić o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, natomiast nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na prosty status małej, otwartej gospodarki, będzie niezwykle podatna na pełne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest daleki i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która przechodzi w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem kobiety w wieku 20-40 lat, jakie są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przyznają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z bogatszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego etapu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo umieszcza się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, wybierając się na zlecane przez Węgry – natomiast w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin chodzących na kwestię praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie strony będą posiadały trudności z wejściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w systemie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma poważną zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w porządku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na ceny, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo planować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek ceny dolara o 30 proc. w kontakcie do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom związanym z będącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiek nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą wartość finansową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w ostatnim rejonie zdecydowanie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W porządku tylko kilku miesięcy USD podzieje na ceny 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *